wtorek, 2 stycznia 2024

Wędrowanie na przełomie roku. Przebudźmy się!

 


Mam taką swoją tradycję, by kończyć stary rok lasem i nowy zaczynać podobnie. Nie inaczej było i teraz. Na ostatnią wycieczkę w grudniu wybrałam 29 dzień miesiąca (bo potem przyjeżdżała Chuda) a pierwsze wędrowanie miało miejsce 1 stycznia.

Jelenie Skały na koniec roku


Końcówka grudnia przypominała bardziej wiosnę niż zimę, odkryłam nawet kwitnącą dąbrówkę rozłogową. Wysoka temperatura i okno pogodowe sprawiły, że poszłam się powłóczyć. 


Trochę wędrowałam utwardzanymi drogami leśnymi, obawiając się grzęzawisk po ostatnich opadach deszczu, jednak szybko je porzuciłam. 


Jakoś wędrowanie świeżo wyżwirowanymi duktami nie ma dla mnie smaku. Nawet smutno mi się zrobiło, gdy odkryłam, że kolejna z moich ulubionych dróg została pokryta grubą warstwą zmielonego bazaltu. Może raziłoby nie to mniej, gdyby do utwardzania wykorzystano łupki i granitognejs, z których zbudowany jest Kamienicki Grzbiet. Czarny bazalt po prostu razi w oczy.


Miałam nadzieję na spotkanie ze zwierzętami (nawet Gringo został w domu) , ale chyba wszystkie poszły już wyżej w góry, wystraszone kanonadą wiejskich pirotechników przedsylwestrowych. Nie spotkałam jeleni ani dzików. Przebiegło mi tylko stado saren i jakieś wiewiórki.  Na Jelenich Skałach zabawiłam tylko chwilę, bo akurat trafiłam na człowieka z psem.

Powłóczyłam się po gołoborzu, napiłam kawy i bezdrożami, łąkami wróciłam do domu, zahaczając o mroczny stary Radoszków, który zimą bezśnieżną zimą odkrywa wiele ze swoich tajemnic.

W Nowy Rok, gdzie oczy poniosą


Moje noworoczne plany uległy zmianie ze względu na wizytę Chudej. Sylwestra świętowaliśmy przy ognisku. 


Zamiast całodziennego włóczęgostwa po Kamienickim Grzbiecie, było dwugodzinne snucie się wokół Blizbora.


Postawiłam na intuicyjne dreptanie, uważne stawianie kroków i podziwianie detali. Okrążyłam moją Górę, nie wchodząc na szczyt. Sporo czasu spędziłam za to na blizborskim gołoborzu. To cudowne miejsce bez ścieżki, bez ludzi. Jeszcze niedawno dukt w tamtym kierunku był całkowicie drożny. Teraz wyrastają na nim modrzewie, a ostatnia „pielęgnacyjna wycinka” całkowicie zablokowała przejście. Teraz trzeba po prostu wiedzieć, dokąd się zmierza i iść zgodnie ze swoją pamięcią.


To jednak jest zupełnie nieistotne dla mojego wędrowania, bo przecież nie trzymam się ludzkich ścieżek.


Na piarżysku zachwycałam się pięknie wybarwionymi mchami i porostami, ostrożnie stawiałam kroki ma wielkich głazach, przekraczałam próchniejące pnie. Cudny to był czas.

Powrót zaplanowałam doliną Przecznickiego Potoku, nim tam jednak dotarłam, miałam nieprzyjemność usłyszeć wrzeszczącą grupę pseudo turystów na Modrzewiowej Drodze. Coraz częściej łapię się na tym, ze nie rozumiem osobników swojego gatunku. Naprawdę trzeba swoją obecność w naturze zaznaczyć hałasem, pozostawieniem śmieci, dewastacją?


Od tego momentu moje postrzeganie przestrzeni uległo zmianie. Nadal głęboko czułam naturę, ale był w tym czuciu lęk, jakieś powidoki niepokoju sylwestrowej nocy w lesie.

Czy kiedyś jako gatunek wrócimy do głębokiego szacunku dla natury? Przestaniemy ją gwałcić i przetwarzać bez ładu i składu, burząc jej harmonię? Czy jest jeszcze nadzieja na przebudzenie?


Tego sobie życzę w 2024 roku. Obudźmy się wreszcie. Uszanujmy Matkę Ziemię.

16 komentarzy:

 1. Fajna tradycja. Czas spędzony na świeżym powietrzu to dobrze wykorzystany czas. Wszystkiego dobrego w Nowym roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam wędrowanie, a to świąteczne jest wyjątkowe.

   Usuń
 2. Taki spacer z pewnością jest bardzo owocny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też się zastanawiam, jak ludzie mogą tak bezczelnie dewastować środowisko naturalne. Natura jest jednak cierpliwa. Wie, że i tak w ostatecznym rozrachunku wygra...
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem tego samego zdania co i TY. Przebudźmy się bo Natura jest najcenniejszym dobrem jakie posiadamy. Wszystkiego dobrego dla Ciebie w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie wierzę w owo przebudzenie 🥺 Mimo wszystko życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku 🤗

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio zauważyłam, że młodsze pokolenie jest jakby bardziej świadome, więc... kto wie. Dziękuję za życzenia.

   Usuń
 6. Muszę wrócić do spacerowania. Po świętach jakoś leniwa się zrobiłam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Może wgraj sobie jakąś motywującą apkę?

   Usuń
 7. Przyjemnie się czyta Twoje refleksje. Piękne opisy przyrody! Wszystkiego dobrego w nowym roku.

  OdpowiedzUsuń
 8. „Pielęgnacyjna wycinka”! Tak, tak, leśnicy tylko „dbają” o lasy, to prawda powszechnie znana!
  Po swoim (przecież!) Blizborze wędrujesz tak, jak ja po Górach Kaczawskich, więc dobrze Cię rozumiem i mogę sobie wyobrazić takie Twoje włóczęgi.
  Z biegiem lat i mnie coraz trudniej znosić skutki ludzkich zachowań w naturalnym środowisku. Aniu, po cichu przyznam się do snucia pewnej fantazji. Otóż widząc kupę śmieci wyobrażam sobie, że mogę siłą woli przenieść je do domu właściciela. Wprost na dywan przed jego telewizor! Wyobrażenie sobie miny tego śmieciarza sprawia mi satysfakcję. :-)
  Zauważyłaś, jak są tłumaczone budowy wież widokowych albo nowych szlaków? Zmniejszeniem antropopresji. Chyba zgodzisz się ze mną gdy powiem, że efekt jest dokładnie odwrotny. Aby zmniejszyć degradacyjną presję człowieka na przyrodę, należałoby zaorać leśne ścieżki, nieprawdaż? Ty, ja i nam podobni swoje ścieżki znajdziemy, a inni, jak tamci krzykacze, niech zostaną pod daszkami miejsc odpoczynku stawianych przy szosach.
  Krzysiek G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wieżowe szaleństwo mnie przeraża, bo przecież przy okazji budowy niszczy się kawał lasu. I masz rację, ścieżki zaorać. Niech zostaną tylko w pamięci tych, którzy naprawdę kochają wędrowanie.

   Usuń