piątek, 15 marca 2024

Banksy we Wrocławiu!- The mystery of Banksy


 Kto nie słyszał o Banksym? Chyba każdy choć raz zetknął się z wiadomościami o poczynaniach tego najbardziej tajemniczego artysty naszych czasów. Gdy na socialmediach pojawiła się informacja o wystawie multimedialnej we Wrocławiu, byłam zdecydowana się na nią wybrać. Szczęśliwym trafem dostałam zaproszenie na oprowadzenie kuratorskie jeszcze przed datą otwarcia. Oto moje wrażenia.

The mystery of Banksy – punkt obowiązkowy tej wiosny


Banksy to pseudonim artystyczny artysty, którego twarz i prawdziwe dane znają nieliczni. Od tak jego graffiti pojawiają się w najróżniejszych częściach świata i wywołują ogólnoświatowe poruszenie. Chyba każdy z nas zna wizerunek dziewczynki z czerwonym balonikiem i historię aukcji, w czasie której dzieło uległo samozniszczeniu. Ile osób jednak wie, że Banksy angażuje się w wiele akcji społecznych, a jego prace są komentarzami do wydarzeń społecznych i politycznych? Wystawa The mystery of Banksy ukazuje społeczne zaangażowanie artysty. 

Twórcy ekspozycji zadbali, by widz poznał prace w bardzo realistycznym otoczeniu i poznał ich historie oraz wymowę. Przez półtorej godziny będziemy wędrować po świecie. Odwidzimy Palestynę, gdzie Banksy ma swój specyficzny hotel, zajrzymy do jego prywatnej łazienki, którą ozdobił w czasie pandemii, przejedziemy się wagonikiem metra. Dane nam będzie stąpać po gruzach ukraińskich kamienic i czerwonym dywanie.


Na mnie największe wrażenie zrobiły zdjęcia z ogromnej instalacji Dismaland. Był to specyficzny park rozrywki, gdzie odwiedzający mieli czuć się niekomfortowo. Artyści odpowiedzialni za to miejsce chcieli zmusić społeczeństwo ogarnięte konsumpcjonizmem do refleksji, zatrzymania się i zainteresowania losem imigrantów.  


Wystawa pokazuje Banksy’ego jako artystę zaangażowanego społecznie, pacyfistę i filantropa, który swoją sławę wykorzystuje do czynienia dobra.

The Mystery od Banksy- przydatne informacje


Wystawa znajduje się we Wrocławiu przy ul. Wystawowej 1 w IASE (okolice Hali Stulecia i Pawilonu Czterech Kopuł)

Czynna jest codziennie od 10.00 do 20.00 (oprócz Wielkanocy)

Cena biletów: od 45zł (szkolne) do 75 zł (normalny w soboty i niedziele)

Wystawa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością .

Na zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej godzinę.

Jeśli lubicie gadżety i pamiątki, to na miejscu jest sklepik . 


4 komentarze:

 1. Gdyby nie to, że mieszkam na drugim końcu Polski, z pewnością poszłabym na taka wystawę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że to bardzo ciekawe miejsce, chętnie bym je odwiedziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie słyszałem. O istnieniu Banksego dowiedziałem się właśnie tutaj i teraz.
  Hmm, ciekawy jestem swojego odbioru takiej wystawy…
  Krzysiek G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Wiesz, moje dzieci interesowały się streetartem od lat nastoletnich, więc i mnie interesuje. Na pewno byłbyś zainteresowany z socjologicznego punktu widzenia, a sala poświęcona Dismalandowi zainteresowałaby Cię zawodowo.

   Usuń