czwartek, 15 maja 2025

"Mickey 7" Edwarda Ashtona- recenzja powieści

  


  
Edward Ashton jest uznanym autorem powieści science fiction. Zadebiutował na książką "Three Days in April". Znany jest z umiejętności tworzenia wciągających fabuł oraz złożonych postaci. Ashton posiada doktorat z biologii molekularnej, co często znajduje odzwierciedlenie w naukowych aspektach jego twórczości. Doskonale widać to w powieści  "Mickey 7". Pisarz  zabiera nas w podróż do przyszłości, gdzie klonowanie i eksploracja kosmosu stają się rzeczywistością. Główny bohater, Mickey, jest jednym z tzw. "eksploracyjnych replikantów", którego życie jest pełne nieprzewidywalnych zwrotów akcji i moralnych dylematów.

Fabuła powieści „Mickey 7”

Akcja powieści rozgrywa się w odległej przyszłości, gdzie ludzkość kolonizuje nowe planety.  Mickey7 to kolejna kopia Mickey’a Barnesa młodego mężczyzny, który podjął się roli wymienialnego w czasie misji kolonizacyjnej. Jego zadaniem jest wykonywanie niebezpiecznych misji na obcej planecie. W trakcie kolejnego zabójczego zadania nie umiera wbrew przypuszczeniom pozostałych członków ekspedycji.  Wraca do bazy, ale w jego pokoju zamieszkała już kolejne wersja: Mickey 8.  To doświadczenie sprawia, że Mickey 7 zaczyna kwestionować sens swojego istnienia i to, co naprawdę oznacza być człowiekiem. 


Mickey 7 jest bohaterem, którego łatwo polubić - jego humor, odwaga i refleksyjność sprawiają, że czytelnik śledzi jego losy z zapartym tchem, co ciekawe, ósma wersja Mickey’a już takich uczuć nie wzbudza. Ciekawie pokazane są relacje międzyludzkie na stacji kosmicznej. Dla części załogi Mickey jest człowiekiem, a nawet przyjacielem, dla innych jedynie rodzajem myślącego robota, którego łatwo zastąpić kolejną wersją.

Tematyka i przesłanie powieści 

"Mickey 7" to nie tylko powieść science fiction, ale również głęboka refleksja nad naturą człowieczeństwa, tożsamością i etyką klonowania. Ashton zadaje trudne pytania o wartość ludzkiego życia i granice, jakie jesteśmy gotowi przekroczyć w imię postępu technologicznego. Pokazuje też, do czego prowadzi eskalacja zbrojeń i niezrozumienie istot z innych światów. Ponieważ Mickey Barnes z zawodu jest historykiem, jego rozważania o przeszłości mają humanistyczny charakter, sięgają nie tylko do suchych faktów, ale stanowią pogłębioną analizę przyczyn i skutków ludzkich decyzji. 

Doskonale czytało mi się tę powieść, kibicowałam bohaterowi i z zapartym tchem śledziłam jego poczynania. wierzyłam, że dzięki nietuzinkowym umiejętnościom uda mu się obronną ręką wyjść z opresji. 

Post powstał we współpracy z wydawnictwem Zysk i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz