czwartek, 14 czerwca 2012

Śnieżka po raz drugi

Do kina weszła kolejna luźna interpretacja "Królewny Śnieżki", nosząca tytuł "Królewna Śnieżka i Łowca". Gdy tylko zobaczyłam w kinie zwiastun, wiedziałam, że jest to film, który chcę zobaczyć. Zdecydowanie mroczniejszy od wcześniej wspomnianej wersji (http://rozmowki-kobiece.blogspot.com/2012/03/krolewna-sniezka-ktora-nie-zjada-jabka.html), wzięty bardziej na poważnie, ale też dość luźno realizujący samą baśń.
W filmie, jak zresztą wskazuje tytuł, wyeksponowano rolę łowcy, który miał zdobyć serce Śnieżki. Owocuje to zmarginalizowaniem roli krasnoludków czy księcia. Królowa jest piękną (naprawdę PIĘKNĄ) czarownicą, a zarazem właściwie wampirem energetycznym.
W obrazie tym zgrzytała mi niezmiernie odtwórczyni głównej roli. Mówię stanowcze "nie" Kristen Stewart, jako Śnieżce. Ładniejszy był Książę (w którego wcielił się Sam Claflin). Choć, jak już wspomniałam Charlize Theron, jako zła królowa była cudowna, wspaniała i wraz ze znajomym, z którym byłam w kinie, uczciwie jej kibicowaliśmy. Ponadto Królowa występowała w cudownych sukniach (na które od razu zwróciłam uwagę), mistrzostwem był jednak płaszcz wykonany z czarnych piór (mój gotycki zmysł estetyczny zawył z rozkoszy).

 Śnieżka najpierw biega za to w wyświechtanej sukienczynie (co jest zrozumiałe), ale później zrobiono z niej druga Joannę d'Arc (i niestety nie wytrzymała natychmiastowego porównania z Millą Jovovich).
Warto też wspomnieć o cudownych krajobrazach, które możemy oglądać na ekranie - ciemny, mroczny bór, zestawiony zostaje po chwili ze świetlistym, pełnym zieleni i życia lasem. Widzimy skaliste wybrzeże morza i góry.
Co do nawiązań do baśni - mamy krople krwi królowej, złą czarownicę z obsesją na punkcie swego wyglądu (ale też nienawidzącą mężczyzn), więzioną Śnieżkę, zatrute jabłko - wszystko to jednak potraktowane jest niedosłownie.

Na razie więc epoka ciemna ma się moim zdanie dobrze.
A czy jest tak w rzeczywistości - zbadam to, jeżeli dana mi zostanie taka możliwość:
http://stypendiumzwyboru.absolvent.pl/uczestnicy/wspolczesna-fantastyka-polska-analiza-tendencji-we-wspolczesnej-polskiej-literaturze-wraz-z-refleksj

8 komentarzy:

 1. Przyznam się nie byłam w kinie 3 lata i brak mi tego :(na prawdę brak:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do kina zaczęłam często zaglądać dopiero w tym roku, na II roku studiów. Pojawiły się możliwości - towarzystwo, środy w orange w multikinie (wcześniej były w CC, a tego w Szczecinie nie ma).

   Usuń
 2. Jeszcze tego nie widziałam i nie wiem czy dobrnę do kina, ale w takim układzie proponuję zamianę ról Sam na Śnieżkę :PPP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby go ogolono, pasowałby zdecydowanie lepiej. ;)
   A i mimikę ma lepszą od panny Stewart. xD

   Usuń
 3. Czyli zdecydowanie dla dużych dzieci, nie dla małych?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. Małe dzieci mogły by się nudzić lub wystraszyć. Duże dzieci (lub "zdziecinniali dorośli", jak twierdzi Marzenka) myślę, że mogą się dobrze bawić. :)
   Niemniej - film polecam.

   Usuń
 4. Fajnie, że o tym napisałaś, bo mało ostatnio słyszałam o tym filmie, a jestem nim bardzo zainteresowana.
  Pozdrawiam,
  Sol

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam się podobał (wyrażam tu opinię swoją i kolegi;) ). Boję się, że pozycja ta przejdzie bez większego echa, a nieco szkoda - wart obejrzenia, jeżeli lubimy baśnie i ich różne oblicza. :)
   Pozdrawiam

   Usuń