piątek, 23 czerwca 2017

Stare nowe buty

Wszystko zaczęło się od bloga Antywieszak, którego autorka przerabia, odnawia i ratuje naprawdę różne przypadki. Będąc wierną czytelniczką, chciałam być jak ona... Gdy kilka lat temu dostałam zaproszenie na Sylwester w stylu lat 20, postanowiłam pomalować stare buty z balu gimnazjalnego...czarnym akrylem. Zrobiłam to jednak nieporadnie i pewnie za grubo, gdyż już na początku imprezy z moich butów odpadać zaczęły płatki czarnej farby. Historią na ten temat wygrałam konkurs na wyżej wspomnianym blogu i otrzymałam bon do wykorzystania w sklepie multirenowacja.pl
Stan butów po wyjęciu z szafy


Kupiłam najpotrzebniejsze ingrediencje (i różowy brokat! <3) i zabrałam się za ratowanie butów. Tak, tak... dokładnie tych gimnazjalnych (czyli właściwie dziesięcioletnich!), które mimo obłażącego czarnego akrylu, wrzuciłam z powrotem do szafy, bo są niesamowicie wygodne i mam do nich sentyment. 
Pierwszym krokiem ku ich nowemu życiu było wyszorowanie ich szczotką i...mleczkiem do łazienek. Sporą część farby udało się w ten sposób usunąć. Następnie buty wystawiłam na dwór do wyschnięcia. 
Po pierwszym szorowaniu

Gdy były już suche i wyglądały coraz gorzej przystąpiłam do mycia mydłem do skór - użyłam do tego celu gąbki do nauczyć i nie ukrywam, że kilkakrotnie sięgałam także po jej szorstką stronę. Z butów poza czarnym akrylem zaczęła złazić także farba w kolorze starego złota, którą pokryte były od nowości odsłaniając warstwę w kolorze brudno-metalicznym. 
Drugie mycie

Po suszeniu postanowiłam buty jeszcze dodatkowo odtłuścić i potraktowałam je...denaturatem, który ściągnął resztę "starozłotej" farby.
Po spotkaniu z alkoholem

Tak przygotowane buty mogłam zacząć malować - najpierw pokryłam wierzch buta kolejnymi warstwami specjalnej farby, która zdaje się być wchłaniana przez materiał wierzchni, mam więc nadzieję, że nic nie będzie się łamać. Użyłam farby w kolorze czarnym i na metalicznym podkładzie uzyskałam kolor markera - tak jakby czarnym markerem malować po szkle - kolor niby czarny, ale taki opalizujący lekko na brązowo - ciekawy efekt. 
Efekt finalny - nie wyglądają, jak nówki sztuki ze sklepu - zagięcia w palcach i na piętach są nadal widoczne, ale przyznacie sami - zmiana jest spora ;) 

Na koniec jeszcze pokryłam obcasy specjalnym lakierem, który jest tak piękny, że najchętniej pokryłabym nim całe buty, ale pewnie mógłby wówczas pękać. Buteleczka tego specyfiku wyposażona została w  śmieszną gąbeczkę przytwierdzoną drutem do nakrętki, która świetnie spełnia rolę pędzelka. Takim oto sposobem buty pozostawione do testów, by nie było mi ich szkoda, zyskały nowe życie. A ja zyskałam stare nowe obcasy (w których potrafię nawet biegać!). 
Zbliżenia na pomalowaną powierzchnię 

6 komentarzy:

 1. Pięknie odnowione i jak nowe! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Magiaaaaaa!
  Jestem w szoku, szacun wielki! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałem z zainteresowaniem, jako że i ja miewam podobne pracochłonnością zabiegi przy butach górskich. Tyle że w nich chodzi o odporność na przemakanie, nie o wygląd.
  Gratuluję determinacji i fachowości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Alicjo i Marchevko - dziękuję! :)
  Krzysztofie swego czasu dopieszczałam tak glany - kilkakrotnie pastowane i polerowane, żeby wytrzymały jak najdłużej w jak najlepszej kondycji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudne! :) Cieszę się, że pomogłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co ma cztery nogi i jest najlepszym przyjacielem człowieka?

  Łóżko.

  W życiu człowieka dwie rzeczy są najważniejsze:
  - wygodne łóżko,
  - wygodne buty.
  Bowiem człowiek jest albo w łóżku, albo w butach.

  OdpowiedzUsuń