piątek, 6 maja 2016

Biegając boso nie tylko po trawie

Kto lubi biegać boso po trawie? No pewnie prawie każdy! My też. Zatem komenda buty zostawiamy na półkach bardzo nam się podoba. Gdzie usłyszałyśmy takie słowa? Ano w bardzo niezwykłym  miejscu oddalonym od Trzebiatowa o zaledwie kilka kilometrów. Tym miejscem jest Park Edukacji i Rekreacji Mandragora w Gąbinie. Pierwszy raz byłyśmy tam w kwietniu ubiegłego roku, ale było jeszcze chłodno nic nie kwitło. Obiecałyśmy sobie, że wrócimy w to miejsce w bardziej sprzyjających warunkach.
Park Edukacji i Rekreacji Mandragora to część kompleksu ogrodowego Hortus. Można tu zatem odpocząć, czegoś się nauczyć i zakupić cudowne kwiaty i krzewy.

Maj jest idealnym miesiącem na taką wizytę- w części ogrodniczej właśnie kwitną niezliczone ilości kwiatów, a park kusi świeżą zielenią.
Mandragora może pochwalić się kilkoma atrakcjami, wśród których najważniejszą zda się ścieżka zmysłów. Ścieżka ta to wysypana różnymi materiałami dróżka wśród gęstych drzew, po której stąpamy boso, skupiając się na doznaniach dotykowych. Miękki piach, lub kłujące szyszki, kamienie i drobny żwir, chłodna woda i wsysające bagienko sprawiają, że kilkuminutowy spacer powoduje wiele emocji. Kolejnym ciekawym miejscem jest rekonstrukcja kurhanu łużyckiego z epoki brązu. O tej porze roku ciekawie prezentuje się żywy horoskop celtycki z kwitnącymi drzewami. Tylko na motyle jest jeszcze zbyt wcześnie i motylarnia była pusta. Także na upajające zapachy lawendy i innych miododajnych roślin też trzeba jeszcze zaczekać. Nie skorzystaliśmy z wszystkich atrakcji, a można spędzić w parku kilka godzin ucząc się, bawiąc a nawet biesiadując w specjalnie przygotowanym pawilonie.
Ogrody stale się rozrastają, podejrzewam więc, że za jakiś czas znów tu powrócimy.
I zachęcamy, by podróżując po naszej okolicy albo planując kwiatowe zakupy do Gąbina zajrzeć. Warto!
Chuda zabrała ze sobą aparat, więc specjalnie dla naszych czytelników trochę wiosennych kwiatów z Ogrodów Hortus w Gąbinie:4 komentarze:

 1. Przypomniała mi się od razu moja wizyta w Hortulusie. Do Gąbina jeszcze nie dotarłam, widzę, że muszę nadrobić braki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skojarzenia same się nasuwają, jednak Dobrzyca ma dużo większy rozmach, o wiele więcej komercji. Mandragora dopiero sie rozwija, ale ma potencjał i myślę, że będzie zdobędzie rzeszę sympatyków- planuję namówić koleżanki na lekcje w terenie- dojazd mamy w ramach szkolnych autobusów.

   Usuń
 2. Cudowne zdjecia! Fajny taki park... Tylko szkoda, ze tak daleko odeszlismy od natury, ze trzeba nam sciezek specjalnych by buty zdjac na chwile!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia robiła Chuda- coraz lepiej jej wychodzą :) A z tym odejściem od natury masz dużo racji - kto teraz boso biega?

   Usuń