wtorek, 20 grudnia 2016

Z przeszłości w przyszłość- realizacja projektu

Nadszedł grudzień, czas zatem podsumować dotychczasowe działanie Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów- Chąśba w ramach projektu "Z przeszłości w przyszłość".
Jak może pamiętacie, planowałyśmy spektakularny projekt w ramach konkursu grantowego. Grantu nie dostałyśmy, a okrojony projekt realizujemy z Waszych datków w ramach kampanii na Wspieram.to.

W ramach działań stowarzyszenia wolontariusze odwiedzili Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie, czym pisałyśmy tu.
Od września w SP 2 w Trzebiatowie realizowane są warsztaty rękodzieła artystycznego.
Dwudziestoosobowa grupa dzieciaków uczy się szyć, ozdabiać, projektować. Poznaje podstawy różnych technik rękodzielniczych.  Na początku wspólnie opracowaliśmy plan pracy- dzieci same wybrały, czego chciałyby się nauczyć. Najpierw przygotowały piórniki z barwnych tkanin, potem projektowały i szyły maskotki. Kolejne zajęcia poświęcone były mojej ulubionej technice decoupage- dzieci przygotowały podstawki ( w tym te, które otrzymają w najbliższych dniach nasi darczyńcy).
Był także czas robienia kartek świątecznych z scrapek.
Największym zainteresowaniem zawsze cieszą się zajęcia biżuteryjne- nie inaczej było i tym razem. Małe sroczki prawie rzuciły się na półfabrykaty do wyrobu bransoletek, zawieszek i kolczyków. Z zajęć wyszły z prezentami dla najbliższych- bransoletkami w typie lilou, zawieszkami do telefonów i kolczykami z kolorowych paciorków. Jest przy tym sporo zabawy, czas biegnie tak szybko że dzieci z zaskoczeniem przyjmują informację, że trzeba sprzątać! Czasem mam tyle pracy, że nie zdążę nawet uwiecznić efektów naszej pracy- tak było, gdy robiliśmy biżuterię.
Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, ile radości daliście naszym dzieciom, współfinansując zajęcia dla nich!
Od stycznia planujemy zajęcia z podstaw szydełkowania, filcowania na sucho i mokro, wykonywania kartek wielkanocnych różnymi metodami. A gdy na dworze zrobi się ciepło zabierzemy dzieciaki na kilka rowerowych i kolejowych wycieczek w ciekawe miejsca- chciałyśmy część wycieczek zrealizować jesienią, ale październik okazał się deszczowy i nie udało się.
Na pewno o wszystkich działaniach będziemy pisać, a póki co:
WIELKIE DZIĘKI LUDZIOM O DOBRYCH SERCACH!


2 komentarze:

  1. Jesteście niesamowite. Zasmuciła mnie tylko wiadomość, że nie otrzymałyście grantu :( Nie wiem dlaczego, ale byłam przekonana, że to bardziej niż pewne. Cóż... I tak niezwykle dajecie sobie radę, efekty pracy cudowne. Gratuluję i kibicuję Wam w dalszych poczynaniach!

    OdpowiedzUsuń
  2. My też liczyłyśmy, że się uda, bo pomysł wydawał się atrakcyjny. Niestety z grantami tak już jest, że trzeba mieć nie tylko pomysł, ale i szczęście. Bez grantu zajęcia są skromniejsze, a wycieczki będą rowerowe i pociągiem a nie busem. Damy radę, zwłaszcza, ze otaczają nas wspaniali ludzie, którzy potrafią bezinteresownie pomóc.
    Dzieciaki z warsztatów coraz lepiej sobie radzą. Pod koniec roku będą znały mnóstwo różnych technik rękodzielniczych i na pewno chętnie same podejmą próby doskonalenia swoich umiejętności.

    OdpowiedzUsuń