sobota, 2 listopada 2019

O historii zupełnie inaczej- "Historia bez cenzury"


Historia to fascynujące zagadnienie, a jednak wielu ludziom kojarzy się z katorżniczym wkuwaniem dat i nudnym przedmiotem szkolnym. Czy tak musi być?
Czy istnieje sposób, by o historii mówić ciekawie i sprawić, żeby młodzież ją pokochała?

Myślę, że sztuka ta udała się twórcom kanału na you tube „Historia bez cenzury” Krótkie, filmiki z zabawną narracją i współczesnym językiem pozwalają przyjrzeć się historii z innej perspektywy. Choć niektórych może razić styl wypowiedzi twórców kanału, to nie można im odmówić popularności i skuteczności.
Sięgając po książkę Wojciecha Drewniaka „Historia bez cenzury 4”, widziałam, czego się spodziewać i nie zawiodłam się. Czytając kolejne rozdziały albo uśmiechałam się pod nosem, albo śmiałam w głos z dowcipnych porównań autora oraz odniesień do współczesnej polskiej rzeczywistości.

Znany youtuber Wojciech Drewniak w czwartej ze swoich książek przybliża czytelnikom najmniej znaną epokę w dziejach Europy, czyli Średniowiecze. Jako punkt wyjścia autor wybrał udowodnienie, że Średniowiecze wale nie było epoką ciemną, a wręcz przeciwnie, był to okres bardzo szybkiego rozwoju, powstawania i krzepnięcia państw europejskich.
W kolejnych rozdziałach przybliża czytelnikom Wikingów, czasy Mieszka Pierwszego w Polsce, postać Karola Wielkiego. Następne rozdziały poświęcone są torturom, krucjatom, codzienności. Osobne miejsce w tej książce znalazła Joanna d'Arc.
Twórca stara się tak opowiadać o przeszłości, by wyciągnąć z niej jak najwięcej ciekawostek, faktów mogących zainteresować nawet osoby uprzedzone do historii.

Książka powinna przede wszystkim spodobać się młodzieży. Dorośli, zwłaszcza ci bardzo poważni, mogą mieć problem z zaakceptowaniem języka używanego przez Wojciecha Drewniaka, wystarczy jednak mieć dystans do rzeczywistości, by świetnie się bawić przy tej książce, jednocześnie poznając nieznane fakty z przeszłości Europy.
Podsumowując: „Historia bez cenzury 4” to książka dla fanów kanału You Tube o tym tytule oraz tych, którzy cenią sobie humor, mają dystans do rzeczywistości i chcą poznać historię średniowiecznej Europy w niekonwencjonalny sposób.

P.S.
Czy wiecie, że tę oraz 11 innych książek możesz bezpłatnie preczytać jako e-book w ramach akcji Upoluj swoją książkę? Wystarczy wejść na https://akcja.czytajpl.pl/l i poznać szczegóły akcji.29 komentarzy:

 1. Bardzo lubię "Historię bez cenzury". Oglądam każdy odcinek. Jeśli książka jest napisana w tym samym stylu, to jak najbardziej warta przeczytania.
  Akcja z książkami super...tylko tutaj nie znajdę plakatu z kodem....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zeskanuję, to wyślę Ci mój, bo mogę podzielić się z pięcioma osobami. No i możesz spróbować zrobić skan z plakatu online, tego, który udostępniłam.

   Usuń
  2. Zrobiłam skan z zamieszczonego przez Ciebie plakatu. Zadziałało. Dziękuję.

   Usuń
  3. Cieszę się, że skorzystasz z akcji.

   Usuń
 2. Podpisuję się pod komentarzem Ani...jednej i drugiej :D Oby więcej takich pasjonatów z przymrużeniem oka :) Książka powiela dużo informacji z filmów, czy nie ma tragedii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam wszystkich filmów, więc trudno mi określić, ale obawiam się, że sporo jest powtórzeń.

   Usuń
 3. Myślę, że to może być dobry sposób na zachęcenie młodzieży do nauki historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak! Ja znam przynajmniej jednego młodego człowieka, który połknął bakcyla.

   Usuń
  2. Nie wiem czy moja córka jeszcze nie jest za mała (10 lat), ale spróbujemy :)

   Usuń
  3. Język jest specyficzny, więc dziesięciolatka może nie załapać dowcipów.

   Usuń
 4. Nie znam ale w wolnej chwili sprawdzę

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam ale Twoja rekomendacja sprawiła, że poszukam i sprawdzę. Bardzo ciekawy post, gratuluję pomysłu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam ani książki ani kanału, tyle tego jest,że człowiek nie nadąża...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby jakiś czas temu syn mi nie pokazał, to też bym nie znała.

   Usuń
 7. Czuję się zachęcona. Lubię dawkowanie wiedzy na wesoło :D

  OdpowiedzUsuń
 8. "Historia bez cenzury" - bardzo lubię ten kanał, chętnie słucham i oglądam :) co do książek to sama nie wiem czy bym zainwestowała, aczkolwiek nie wykluczam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz inwestować, wystarvzy skorzystać z oferty woblinku i czytać za darmo.

   Usuń
 9. Kiedyś zaczytywałam się w "Strrrasznej historii" też fajne książeczki z duża dawką humoru i wiedzy. "Historia bez cenzury" może być równie ciekawa i chętnie po nią sięgnę :D Na kanał tez muszę zerknąć ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naszej szkolnej bibliotece Strrraszna historia należała do najczęściej wypożyczanych książek.

   Usuń
 10. Ta akcja z czytanie, to dość ciekawa inicjatywa. Czytanie teraz jest o wiele, wiele wygodniejsze, bardziej dostępne. Nic tylko czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super ta akcja z czytaniem, z pewnością skorzystam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Filmików nie znam, zapewne język byłby dla mnie trudny do przyjęcia, ale inicjatywa i książki mam za cenne, skoro potrafią nakłonić ludzi, także tych młodych, do przyswojenia sobie wiedzy historycznej. Mam tę dziedzinę wiedzy za ciekawą, a w szkołach zrobiono z niej nudną litanię dat i nazwisk, jak powszechnie wiadomo.
  A właściwie jaką dziedzinę wiedzy podaje się dobrze w naszych szkołach? Bo jakoś nic mi nie przychodzi do głowy…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że język byłby dla Ciebie niestrawny. A o naszej szkole lepiej milczeć. Dopóki nie wypracuje się nowych zasad funkcjonowania szkoły, nawet genialny pedagog odbije się od biurokratycznej ściany.

   Usuń