środa, 1 stycznia 2014

O Domku pod Orzechem


Był sobie dom… wybudowano go na stoku Góry. Wokół wybudowano inne domy, ale z czasem tamte popadły w ruinę. Ten też pewnie zamieniłby się w kupę gruzu, gdyby pewnego zimowego dnia na początku lat siedemdziesiatych ubiegłego wieku mój ojciec nie przyjechał w Góry Izerskie i nie zajrzał do wystawionej na sprzedaż starej chałupy. Nie wiem, czym go ten dom zachwycił. Widokiem sprzed domu? Ciszą? A moze była to jego chwilowa fantazja. Faktem pozostaje, że dom został kupiony przez mojego ojca. I tak rozpoczęła się nasza przygoda z Domkiem pod Orzechem


Domek pod Orzechem i jego magiaDomek pod Orzechem usytuowany jest na zboczu Blizbora w Górach Izerskich, z dala od ruchliwych dróg, a jego największym atutem jest cisza panująca wokół. Gdy zobaczyłam dom poraz pierwszy miałam zaledwie kilka lat. Od razu pokochałam to miejsce, gdzie spędzałam beztroskie wakacje z babcią i kuzynką. Niestety beztroska skończyła się wraz ze śmiercią mojej mamy. Nasz rodzinna historia jednak trwale zwiazała się już Domkiem pod Orzechem. Przez jakiś czas ojciec tu nawet zamieszkał, razem ze swoją mamą i moją młodszą siostrą. A potem dom stał pusty i smutny. Dopiero moja dorosłość i świadowe wybory przywróciły go życiu. Z roku na rok dokonywaliśy drobnych remontów na miarę naszych możliwosci finansowych. Kochamy to miejsce i wierzymy, że pewnego dnia stanie się ono naszą stałą siedzibą. 

P. S. W 2021 otworzyliśmy agroturystykę w Górach Izerskich. Można u nas spędzić cudowny czas w ciszy i bez stresu. 
Zajrzyjcie do nowszych postów! Domek pod Orzechem

12 komentarzy:

 1. zazdroszczę takiego domu. piękny i klimatyczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, jest dla nas miejscem niezwykłym. Wiąże się z nim tyle wspomnień, opowieśći, anegdot.

   Usuń
 2. :) super. Bo to naprawdę piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham ,kocham ,kocham ten domek .

  OdpowiedzUsuń
 4. To najprawdziwszy Dom, z piecem, kuchnią, belkami ... i do tego piękna okolica; ciągle miałam wrażenie, że Twój domek jest nowy, a tu niespodzianka, on jest z najprawdziwszą duszą; nie dziwię się, że jest miejscem niezwykłym; i opowieści ... o Fridzie, rodzicach, wakacjach; a co ze skrzynią? oczyszczona z powłok farby? a psiak? jest Wasz? i jeszcze jedno pytanie, co to jest to brązowe, co wystaje z wyższej części pieca?
  dzięki za zaspokojenie mojej ciekawości, i myślę, że jeszcze nie raz napiszesz o nim, bo wart jest tego; dzięki i pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, skrzynia jeszcze czeka na swój czas. To brązowe wystające z pieca, to duży zbiornik na ciepła wodę- genialne rozwiązanie, a o domu pisać będę, bo jeszcze kilka ciekawych miejsc mam do pokazania :)

   Usuń
 5. jaki piękny dom! pisz dużo o domu, sąsiadko:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas mam taki zamiar i ciągle mi nie wychodzi. Bo o Domku pod Orzechem chce sie pisać w górach, a wtedy Internet prawie nie istnieje :)

   Usuń
 6. Dom na górze, w takim otoczeniu przyrody - pewnie, że lepiej jest dbać o budynek, niż pozwolić mu niszczeć. Zawsze można odpocząć na swojej ziemi z dala od życia w mieście. Dużo pracy już zostało wykonanej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale też sporo jeszcze zostało. Wszystko w swoim czasie.

   Usuń
 7. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń