czwartek, 18 lutego 2021

Seria książek "Charlie zmienia się..." - warto mówić o dziecięcych emocjach


 Dziecięce emocje
to temat rzeka, a do niedawno niewiele się o nich mówiło. Mam wrażenie, że dorośli często zapominali, że dziecko to też człowiek, tylko nieco mniejszy i bagatelizowali problemy swoich latorośli. Z własnego dzieciństwa pamiętam wiele momentów, gdy zostawałam sama ze swoimi uczuciami, z którymi nieraz sobie nie radziłam. Na szczęście teraz o dziecięcych emocjach mówi się częściej, a rodzice są coraz bardziej świadomi. Niebagatelny wkład w ten proces mają książki zarówno te dla dorosłych, jak i dla dzieci, które także rodzicom dają wiele cennych wskazówek. Dziś o serii takich książek chce Wam opowiedzieć.

Książki Sama Copelanda z serii "Charlie zmienia się..."


Wyobraźcie sobie, że potraficie zmieniać się w zwierzęta... Tak, wszyscy, którzy czytali Harrego Pottera stwierdzą, że to już było, ale w książkach Sama Copelanda nie jest to takie oczywiste.

Sam Copeland stworzył zabawną postać chłopca, który w najbardziej zaskakujących momentach zmienia się w różne stworzenia. Razem z przyjaciółmi Florą, Mohsenem i Woganem próbuje odkryć powód takiego zachowania, ale nim wreszcie udaje się dzieciom zrozumieć, że zmiany u Charliego spowodowane są negatywnymi emocjami, dochodzi do wielu komicznych sytuacji. Charlie jako pająk ucieka przed własnym kotem, jako gołąb towarzyszy innym ptakom. Przez pewien czas jest także wężem, siejąc popłoch w swojej szkole.

Początkowo nikt nie chce wierzyć w to, co opowiada dziewięciolatek, jednak szybko przyjaciele zaczynają działać i próbują zrozumieć istotę zachowania kolegi. W ty celu przeprowadzają kilka zabawnych eksperymentów, które jednak nie kończą się dobrze. Wreszcie okazuje się, że wszystkie problemy Charliego zaczęły się, gdy dowiedział się o ciężkiej chorobie brata, a strach o jego życie i zdrowie oraz nerwowa atmosfera w domu sprawiły, że chłopiec przestał sobie radzić z emocjami. To temat pierwszego tomu: „Charlie zmienia się w kurczaka”

Niestety, nad rodziną McGuffinów zawisło kolejne nieszczęście. W „Charlie zmienia się w T-rexa” rodzinie grozi bankructwo rodzinnej firmy i utrata domu. Charlie ma powody, by się bać, a to oznacza dodatkowe kłopoty. Chłopiec pod wpływem stresu znów zamienia się w zwierzęta, ale tym razem proces jest głębszy. Nie tylko przybiera postać zwierzęcia, ale przejmuje jego sposób bycia, a nawet instynkty, trudniej mu też wrócić do ludzkiej postaci. Na szczęście nie jest sam ze swoimi kłopotami, jak zawsze może liczyć na przyjaciół i to dzięki ich zaangażowaniu pokona wszelkie trudności.

"Charlie zmienia się..."- książka dla dzieci i ich rodziców


Książki napisane jest łatwym i prostym językiem zrozumiałym dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Poruszają problemy charakterystyczne dla tego wieku: dziecięcą przyjaźń i wrogość, koleżeństwo, pierwsze zauroczenia i rozczarowania. Pokazują też, że dziecku trudno uporać się z problemami, które dotykają rodzinę oraz to, jak ważnym jest, by młody człowiek nie został sam z taką sytuacją. Publikację warto przeczytać razem z dzieckiem, gdyż rodzice także znajdą tu ważne dla siebie informacje o tym, że z dzieckiem trzeba rozmawiać, nie ukrywać rodzinnych kłopotów, bo dziecko działa niczym rodzinny barometr i silnie odbiera wszelkie zmiany w nastroju rodziców. Ignorowanie młodego człowieka może doprowadzić do wielu negatywnych skutków.
Recenzja powstała dzięki wspólpracy z portalem Duże Ka.  

Babcia Ania czyta- nowe wiersze na kanale you tube

Na moim nowym kanale you tube znajdziecie kolejną porcję poczytajek. Codziennie o 16.00 premierowy odcinek. Nie zapomnijcie o subskrybcji! 
22 komentarze:

 1. Ważne, by książki dla dzieci miały jakiś przekaz. Powinny bawić i uczyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam okazję zapoznać się z dwoma tomami i są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpinam się pod tą opinię, z chęcią zabiorę się z rodziną za kolejne tomy. :)

   Usuń
 3. niestety nie miałam okazji poznać twórczości Sama Copelanda, ale widzę, że wiele straciłam i muszę nadrobić

  OdpowiedzUsuń
 4. Wędrówki po kuchni18 lutego 2021 23:32

  Emocje to trudny temat dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Książeczki są świetne i z pewnością puszczę link w świat

  OdpowiedzUsuń
 5. Na moich studiach jest właśnie fakultet związany z emocjami dzieci z tego co pamiętam i o dojrzewaniu i kryzysach u dzieci. Myślałam, żeby wziąć w nim udział, ale nie pasował mi termin albo nie było jeszcze wiadomo kiedy się odbędzie :(
  Super pomysł z tymi wierszykami na YT!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie udało Ci się uczestniczyć w tym fakultecie.

   Usuń
 6. Spodobały się nam te książeczki, chętnie spędzilismy czas przy nich, rodzinka zadowolona. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już nie mogę się doczekać, by zobaczyć reakcję mojej bratanicy.

   Usuń
  2. Przyznam, że sama wybuchałam głośnym śmiechem, uwolniłam drzemiące we mnie dziecko, a to się bardzo liczy. :)

   Usuń
 7. Te książki chętnie kupię dla mojego wnusia, niech czyta z rodzicami.
  Emocje u dziecka to bardzo ciekawa tematyka.
  Dzięki za recenzję :-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, myślę, że rodzice sporo wyniosą z tej historii.

   Usuń
 8. Świetne książeczki,zwłaszcza ta z T-Rexem.Mamy w domu milosnika dinozaurow,cos w sam raz dla niego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twój miłośnik dinozaurów może być zawiedziony, bo tytuł jest mylący.

   Usuń
 9. Fajnie mieć taką Babcie Anię która poczyta, taki czas z bliską osobą zacieśnia więzi i pomaga dzieccku sie rozwijać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super że dziecko od najmłodszych lat uczy sie tak ważnych rzeczy jak emocje, taka refleksja mnie naszła że wartościowe rzeczy dostają niektóere osoby w tak młodym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki z przekazem to moje ulubione. Śliczna pozycja

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że mój starszy syn polubiłby przygody Charliego :)

  OdpowiedzUsuń