sobota, 10 lutego 2024

Rykowisko- bardzo udany debiut

 


Są książki, które zamawiam dla Ślubnego, a potem, by móc podyskutować, sięgam po zamawiane powieści. Tak właśnie ma się rzecz z Rykowiskiem. Choć, przyznaję, że opis fabuły przemawiał do mojej wyobraźni.

I tak kilka wieczorów spędziłam w Beskidach, w okolicy Rogatego Lasu, gdzie nic nie jest takie, jakie się na początku wydaje.

Rykowisko" Julia Halladin 

Powieść jest debiutem i warto zapamiętać nazwisko autorki, bo Julia Halladin potrafi tworzyć mroczny klimat i trzymać czytelnika w napięciu. W niewielkiej Czarnej Górze dochodzi do serii niewyjaśnionych zdarzeń, pożary, zaginięcia, zagadkowe śmierci. Sprawcy znikają w Rogatym Lesie i nic nie daje się wyjaśnić. Do czasu. Pożar internatu w Wszystkich Świętych i prywatne śledztwo nauczyciela historii oraz kilku uczennic rzucają odrobinę światła na sprawy sprzed lat. Atmosfera wokół domorosłych detektywów gęstnieje i tylko krok dzieli ich od nieszczęścia. A morderca wciąż jest niebezpiecznie blisko. 


Zagmatwane śledztwo i skomplikowane życiorysy uczennic sprawiają, ze czytelnik koniecznie chce rozwiązać zagadkę. Autorka podsuwa czytelnikowi tropy, potem je nieco gmatwa, ale intryga staje się czytelna i pod koniec już staje się jasne, kto i dlaczego …

Mnie jednak do powieści przekonała nie zawiła akcja, lecz opisy gęste, pełne, mroczne. Pisarka dobrze panuje nad językiem, dlatego książkę czyta się naprawdę dobrze. Trzeba dodać, ze jest to niezły miks gatunkowy, gdyż obok wątku typowo kryminalnego z profesjonalnym śledztwem prowadzonym przez cały zespół dochodzeniowy, mamy tu tajemnice sprzed lat, quasi słowiańskie rytuały i… zjawy, co zbliża powieść do horroru. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że pisarka wzorowała się na powieściach gotyckich: klasztorne mury, pajęczyny na plebani, przedwojenny internat z czerwonej cegły i podobny szpital psychiatryczny. Do tego ciemny las i złowrogi skowyt wiatru.

Nie wiem, czy Ślubny da się porwać tej książce. Mnie ona jednak uwiodła.

3 komentarze:

  1. Przyznam, że bardzo mocno mnie zachęciłaś. Uwielbiam takie udane debiuty.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam o tym tytule. Zapowiada się świetnie

    OdpowiedzUsuń
  3. Brzmi interesująco. Myślę że również się skuszę na tę książkę

    OdpowiedzUsuń