środa, 23 sierpnia 2023

"Pozorantka" Holly Bourne - mój patronat


 W Internecie możesz być, kim zechcesz. Od nowa napisać własny życiorys i pokazać nieprawdziwe życie. Świetnie pokazują to letnie dramy z udziałem polskich pseudocelebrytek. Ja jednak nie o Janoszek, Derpieński i innych gwiazdeczkach polskich brukowców, ale o całkiem dobrej książce, która swoją premierę miała kilka dni temu.

„Pozorantkę” Holly Bourne przeczytałam nim jeszcze pokazała się w księgarniach, gdyż książkę tę objęłam swoim patronatem. Miałam też okazję tworzyć recenzję na skrzydełko.

"Pozorantka"- zarys fabuły


April, bohaterka powieści "Pozorantka"  pracuje w fundacji, wspomagając młodych ludzi w kryzysie. Ma grono współpracowników, z którymi łączą ją więzi towarzyskie. Fundację tworzą ludzie, którzy muszą sobie nawzajem ufać, gdyż każde z nich ma za sobą trudne przeżycia i czasem pomoc w sytuacji kryzysowej  jest ponad ich siły. Tak jest także w przypadku April. Wspomnienia przemocowej relacji, w którą była uwikłana, kładą się cieniem na jej obecnym życiu. Pewnego dnia zakłada na profilu randkowym fałszywy profil i jako Gretel zaczyna grę. Gretel jest całkowitym przeciwieństwem April. Przebojowa, pewna siebie, owija siebie mężczyzn wokół palca. To Gretel dyktuje warunki. Czy jednak na pewno?

Za co pokochałam powieść Holly Bourne?


Powieść „Pozorantka” spodobała mi się od pierwszej strony. Monologi wewnętrze April wydają się niezwykle intymne i wiarygodne. Mamy możliwość wczucia się w sytuację kobiety z traumą stłamszonej, sponiewieranej, zgwałconej. Poznajemy jej myśli, obawy, niepewność oraz… ogromną potrzebę bycia kochaną.

Stworzenie wiarygodnego portretu dziewczyny, którą obdarto z godności nie jest łatwe, gdyż łatwo popaść w skrajności. Holly Bourne świetnie sobie poradziła. Jej bohaterka jest nie tylko bardzo realistyczna i przekonująca, ale także wzbudza w czytelniku głębszą refleksję.

Myślę, że książka spodoba się zarówno  miłośnikom literatury obyczajowej, jak i prozy psychologicznej.
Dziękuję Wydawnictwu "Zysk i S-ka" za zaufanie i możliwość patronowania tak dobrej książce.

12 komentarzy:

 1. Książka porusza temat jak najbardziej na czasie. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada sie ciekawie. Chętnie bym poczytała

  OdpowiedzUsuń
 3. To brzmi naprawdę interesująco. Psychologiczne portrety bohaterów zawsze mnie przyciągają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję patronatu 😀 książkę chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. To świetnie, że patronujesz takim książkom. Bardzo ciekawy opis fabuły, zachęca do sięgnięcia po lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mnie. Dawno nie sięgałam po takie książki

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi interesująco. Mogłabym ją poczytać

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię książki, które mają dobrze dopracowanych bohaterów. Czytałabym chętnie, tylko niech znajdę trochę czasu i miejsca na półce na nową pozycję.

  OdpowiedzUsuń