piątek, 8 stycznia 2021

Igor Newerly "Wzgórze błekitnego snu"- książka zaskoczenie roku 2020

 


Są takie książki, powstałe wiele lat temu, po które nie sięgnęłam z różnych powodów. A gdy przełamię uprzedzenia, okazuje się, że moje mniemanie było błędne, a książkę należało przeczytać już dawno. Tak właśnie stało się z powieścią Igora Newerlego „Wzgórze błękitnego snu”. Gdybym miała sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie przeczytałam tej książki wcześniej, musiałabym sięgnąć do życiorysu pisarza oraz mojego założenia, że wszystko, co napisano w tamtym okresie ma charakter socrealistyczny, propagandowy lub martyrologiczny. Jakże bardzo się myliłam w swoich sądach!

Urzekające "Wzgórze błekitnego snu"

„Wzgórze błękitnego snu” to tekst, który zawiera w sobie wszystko to, co lubię w literaturze: piękny, barwny i plastyczny język okraszony licznymi zmysłowymi opisami, wciągającą fabułę i nastrój przypominający skandynawskie sagi. Czytając tę powieść, przypominałam sobie mój ulubiony utwór „A lasy wiecznie śpiewają” Tygve Gulbranssena, bo choć akcja powieści nie rozgrywa się w Norwegii, a na dalekiej Syberii, to klimat jest tu równie surowy, a przyroda dziewiczo piękna.


Bohater i jego losy

Bohaterem „Wzgórza błękitnego snu” jest polski zesłaniec Bronisław Najdarowski. Poznajemy go w chwili, gdy po odbyciu zasądzonej katorgi udaje się na zesłanie w głąb Rosji. Sięgając po powieść, trochę obawiałam się, naturalistycznych opisów pracy katorżniczej, na szczęście bohater nie wraca wspomnieniami do tego etapu swojego życia. Dowiadujemy się za to kim był przed zesłaniem i dlaczego trafił na Syberię. Najważniejszym jednak elementem tej powieści jest czas, który Najdarowski spędza w syberyjskiej tajdze. Tu, z dala od kraju, odcięty od przeszłości może swoje życie budować od podstaw. I to właśnie robi. Pracowitością i uczciwością zdobywa zaufanie miejscowych, z nic nie znaczącego biedaka staje się lubianym i cenionym myśliwym, a jego życie powoli się układa.

Losy bohatera zostały ukazane na bardzo szerokim tle społeczno-historycznym początku XX w. Oprócz sytuacji Polaków pod zaborem rosyjskim poznajemy początki ruchu robotniczego i działalność pierwszych partii socjalistycznych. Razem z bohaterami przechadzamy się po uliczkach syberyjskich miasteczek, wsi, poznajemy kopalnię złota, a nawet zaglądamy do buriackiej jurty.

Decydując się na czytanie powieści, nie wiedziałam, czego się spodziewać, a to co otrzymałam w pełni mnie satysfakcjonuje. Mam wrażenie, że koniecznie muszę sięgnąć po pozostałe książki autora.

Recenzja powstała dzięi współpracy z portalem Duże Ka
11 komentarzy:

 1. Nazwisko autora do tej chwili było mi obce. Nie wykluczam lektury tej książki w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co tylko świadczy o różnicy pokoleń. Warto sięgnąć po tę książkę.

   Usuń
  2. Bardzo możliwe, że się skuszę lub polecę ją mamie. Może przypadnie jej do gustu.

   Usuń
 2. Świetna recenzja, zainteresowałaś mnie tą książką, lubię takie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zupełnie obcy jest mi ten autor. Tak jak wspomniałaś w jednym z komentarzy zapewne przez różnice pokoleniową. Jednak książka brzmi ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem warto sięgnąć po takie zapomniane perełki. Cieszę się że Wydawnictwo MG odkurza klasykę.

   Usuń
 4. Nie brałam pod uwagę spotkania z tym tytułem, ale jeśli wpadnie mi w ręce, to nie będę się opierać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ cenisz dobrą literaturę, ta powieść Ci się spodoba.

   Usuń
  2. Zatem postanowione, już robię pierwszy krok, aby doszło do spotkania z powieścią. :)

   Usuń
 5. lubię takie plastyczne historie, ale nie sięgam po nie zbyt często żeby się nie przesycić, tym razem jednak mnie przekonałaś i jeśli będę miała chwilę to na pewno przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń