środa, 9 czerwca 2021

Sky walk w Świeradowie czyli o co tyle hałasu?


Wieża widokowa w Świeradowie Zdroju zwana ścieżką wśród chmur rozpalała umysły mieszkańców Gór Izerskich i Pogórza na kilka lat przed tym nim ją otwarto. Od samego początku miała tyluż zwolenników, co przeciwników. Teraz, gdy obiekt został już oficialnie otwarty warto mu się bliżej przyjrzeć i ocenić, o co było tyle krzyku.

Ścieżka wśród chmur- plusy

 

Sky walk w Świeradowie Zdroju już w dniu otwarcia rozsławiła tę niewielką miejscowość turystyczną na całą Polskę. Chyba wszystkie programy telewizyjne i stacje radiowe poświęciły wieży swój czas antenowy. Bo też wieża o wysokości 65 m i 850 m długości kładki spacerowej jest największym tego typu obiektem w Polsce. Należy przypuszczać, że wieża przyciągnie turystów nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec, co pomoże trochę zapomnianemu miasteczku na nowo rozkwitnąć.


Ogromnym plusem Sky walk jest jej niesamowita konstrukcja- plątanina drewna i metalu robi niesamowite wrażenie i można nazwać ją konstrukcyjnym cudem. Dostosowana jest do potrzeb osób na wózkach oraz rodzin z dziećmi. U podnóża przygotowano miejsca postojowe dla rowerów oraz wygodne klatki, w których można zamknąć swojego pupila (na wieżę nie wolno zabierać psów) Czysto i schludnie wyglądają także toalety, zapewniono przebieraki dla niemowląt (jako oddzielne pomieszczenie).


Głównymi atrakcjami
oprócz spaceru kładką są 100 m zjeżdżalnia, pajęcze gniazdo, siatka w kształcie łzy na szczycie oraz szklana platforma widokowa.Sky walk w Świeradowie- minusy


Przeciwnicy wieży od początku uważali, ze szpeci krajobraz i nie sposób się z nimi nie zgodzić, gdyż wieża mocno ingeruje w przestrzeń. Dodatkowo ze względu na brak parkingu w okolicy, goście parkowali bez ładu i składu gdzie popadnie, niszcząc przy tym pobocza i skaje lasu. Aby uniknąć nerwów samochód lepiej zostawić na jednym z wielu parkingów w centrum miasta i na wieże przespacerować się pieszo.Sporo kontrowersji dotyczyło ceny atrakcji, gdyż bilet dla osoby dorosłej to koszt 49 zł. , a zjeżdżalnia płatna jest dodatkowo. Widoki z wieży wcale nie są oszałamiające, gdyż mam podobne na co dzień przez okno.

Ścieżka wśród chmur w Świeradowie, a ścieżka wśród drzew na Rugii- moja subiektywna opiniaGdy dowiedziałam się o budowie nowej atrakcji turystycznej w Świeradowie byłam zachwycona, wyobrażałam sobie, że na stokach ponad Świeradowem powstaną kilometry tras wkomponowanych w drzewostan i pokazujących piękno lasu. Taką ścieżką wędrowałyśmy kilka lat temu w Prorze na Rugii i była to niesamowita przygoda.

Jeśli komuś się wydawało, że w Świeradowie będzie podobnie, to muszę rozczarować. Póki co Sky walk jest tylko nieco ekstremalnym deptakiem w górę i w dół. Nieco adrenaliny można się spodziewać jedynie na samym szczycie, gdzie można stanąć na szklanym balkonie lub usiąść na siatce, mając pod sobą przepaść. Nie znajdziemy tu ciekawostek o faunie i florze Gór Izerskich ani opisu tego, co widzimy przed sobą. Przyznaję, że ścieżka rozczarowała mnie, bo wieje nudą. Mogę mieć jedynie nadzieję, że z biegiem czasu, gdy wszystkie prace zostaną zakończone ( nadal instalowane są elementy naziemne i parking dla rowerów jest póki co chyba niedostępny) , to właściciel postara się o uatrakcyjnienie przejścia kładką.

Jeśli chodzi o porównanie cen atrakcji to za spacer wśród drzew na Rugii płaci się ok 12 euro, podobne ceny obowiązują także u naszych południowych sąsiadów.

Sky walk -podsumowanieNie potrafię jednoznacznie ocenić tego miejsca. Z jednej strony nie sposób nie docenić faktu zwiększenia atrakcyjności Świeradowa Zdroju, z drugiej spacer na szczyt po prostu mnie rozczarował. Owszem podobało mi się spojrzenie w dół ze szklanego tarasu i siedzenie na rozwieszone 65 m nad ziemią siatce, ale spodziewałam się większej adrenaliny i efektu wow, a tego po prostu zabrakło. Szkoda, bo można było lepiej wykorzystać potencjał miejsca. Warto wybrać się w tygodniu, bo będzie spokojniej niż w weekend. 


Jeśli spodobał Ci się mój wpis i uważasz, że jest on przydatny, możesz docenić moją pracę, stawiając mi kawę: https://buycoffee.to/rozmowkikobiece a ja chętnie wypiję ją z Tobą wirtualnie lub gdy zawitasz do Domku pod Orzechem wypijemy wspólnie. 


20 komentarzy:

 1. Fajnie napisane - już wiem, że nie mam się do czego spieszyć ;)

  Pozdrawiam !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety. Gdyby jeszcze była szansa na jakieś wschody lub zachody słońca, to może by się jakoś broniła ta wieża, ale o a jest tak upchnięta, że nic z tego.

   Usuń
 2. Bilet 50 złotych za samo wejście na pewno nie napawa optymizmem, a do tego jeszcze zjazd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny tego typu atrakcji w Czechach są porównywalne.

   Usuń
 3. Słyszałam o tej atrakcji, bo faktycznie w mediach zrobiło się o niej głośno, ale widzę, że jednak nie warto sobie zawracać nią głowę, bo cena nie jest adekwatna do jakości i brak parkingu też nie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie warto poczekać na pozostałą infrastrukturę.

   Usuń
 4. Wejście na taką wieżę, stanięcie na szklanej platformie, to dopiero byłoby wyzwanie dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla wielu osób ten taras i łza są wyzwaniem. Nie każdy decyduje się na wejście.

   Usuń
 5. Szkoda, że nie jest to jakaś świetna atrakcja, może z czasem coś się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, wygląda trochę jak plac zabaw, moje dzieciaki z pewnością byłyby zachwycone!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci świetnie się tam czują. Pająk by im odpowiadał.

   Usuń
 7. Pomysł na atrakcje fajny, ale faktycznie trzeba by pomyśleć o parkingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koncepcja zakładała nie tylko parking, ale i inne atrakcje. Myślę, że z czasem się pojawią.

   Usuń
 8. ło jeju 49 złotych plus dodatkowo za zjeżdżalnie to strasznie drogo. Co do widoków to już jak widziałam te zdjęcia na insta to już w tedy mi sie w głowie kręciło przez mój lęk wysokości.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna sprawa, choć nie dla każdego. Ale jeśli ktoś nie ma lęku wysokości, to może podziwiać piękne widoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta wieża jest tak zbudowana, że przy lekkiej fobi można spróbować wejść.

   Usuń
 10. Dopiero teraz, od Ciebie, dowiedziałem się o tej wieży. Nie spodziewając się efektu "łał", chciałbym jednak wieżę obejrzeć i wejść na szczyt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wysoka i ma ciekawą bryłę. Myślę, że podobałaby Ci się jako konstrukcja. Te wszystkie podpory, belki, metal i drewno.

   Usuń