sobota, 17 lutego 2024

Katarzyna Grzybek „Pomiędzy nami tajemnice” – mój patronat


Lubię książki dziejące się w dwóch planach czasowych. Takie, które równolegle odsłaniają przed czytelnikiem teraźniejszość i przeszłość, a dawne tajemnice wyjaśniają współczesne problemy bohaterów. Nic więc zatem dziwnego, że gdy dostałam propozycję objęcia patronatem powieści z takim wątkiem, nie wahałam się ani chwili. Przy czym powodów było więcej, ale o tym za chwilę.

 Tajemnice mogą zniszczyć czyjeś życie

Kino objazdowe … kto pamięta? Ależ to były emocje, gdy nadjeżdżała zdezelowana nyska załadowana tajemniczymi sprzętami: szpulami, kablami, białym ekranem i wreszcie najważniejszym urządzeniem: projektorem… Niezapomniane przeżycie. Nic więc dziwnego, że gdy w 1950 r. do niewielkiej miejscowości przyjeżdża kino objazdowe, cała wiejska młodzież chce dostać się na seans. Dla wielu będzie to niestety ostatnia życiowa przygoda, a echa tragedii dadzą o sobie znać wiele lat później…


Ponad siedemdziesiąt lat później do tej samej miejscowości przyjeżdża Marcelina, młoda dziennikarka. Jej zadanie jest spisanie wspomnień znanego triathlonisty. Dziewczyna nie przypuszcza nawet, że to zawodowe wyzwanie odmieni jej prywatne życie, a rodzinne tajemnice okażą się nie mniej pasjonujące niż życie celebryty.

 Pomiędzy nami tajemnice- moja opinia

Pogmatwane ludzkie losy są tym, co lubię w powieści obyczajowej. Tu wątki historyczne (niektóre sięgające czasów drugiej wojny światowej) i współczesność zazębiają się w pasjonujący sposób. Od początku chce się jak najszybciej zgłębić powiązania pomiędzy wątkami, zrozumieć, jak przeszłość wpłynęła na losy współczesnych bohaterów.

A bohaterowie są ciekawie i bardzo zróżnicowani: piękna, eteryczna Żydówka i jej zakochany mąż, prosta wiejska kobieta, która wzięła na siebie ciężar, który z czasem  przygniata ją i jej bliskich, Pełna optymizmu i zapału młoda dziennikarka, przegrany życiowo kolarz… a do tego Barwna społeczność wioski, będąca ważnym tłem dla życia głównych postaci.

Sprawnie napisana historia, pełni życia bohaterowie i niebanalna fabuła to ogromne atuty tej powieści. Weszłam w nią całą sobą, denerwowało mnie zachowanie babci głównej bohaterki, zaskakiwały i trochę irytowały decyzje męskich bohaterów. I choć domyślałam się, jak rozwiązane zostaną zagadki, powiązania między postaciami stawały się dla mnie przejrzyste, to jeśli miałabym szukać jakiś słabszych punktów, to byłaby ta przewidywalność fabuły.

Sporym atutem książki są liczne ciekawostki związane z Rzeszowszczyzną, co nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że pisarka jest współautorką książek z ciekawostkami z regionu.

Pomiędzy nami tajemnice” wydane nakładem wydawnictwa Zysk i s-ka są pierwszą powieścią Katarzyny Grzebyk. 

Strona internetowa autorki

W związku z faktem, że objęłam książkę patronatem, wyczekujcie konkursu!


5 komentarzy:

 1. Ja również lubię powieści z retrospekcją. Odkrywanie tajemnic z przeszłości i pogmatwane ludzkie losy to samo życie. Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam też na konkurs :)
   Małgorzata W.

   Usuń
 2. Nie czytałam tej autorki. Będę miała na uwadze ten tytuł

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że książka zapowiada się bardzo mocno interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła książki mocno mnie zaciekawiła, czekam więc na konkurs.

  OdpowiedzUsuń