poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Kobiece rozmówki przy herbacie i bezie z kremem


Kto jeszcze pamięta, jak powstawał nasz blog? Jak pewnego dnia siedziałyśmy w szczecińskiej kawiarni, pałaszowały cisto, sączyły herbatę i planowały? Dawno to było…

Jedziemy na bezę do Świeradowa-Zdroju

W paczkomacie leżała sobie paczka… drobiazg dla Ślubnego. Zastanawiałam się, czy wybrać się pieszo te 6 km do Orłowic, czy wziąć rower… a Ślubny po prostu stwierdził, że przecież na pewno chcemy z Chudą pojechać do Świeradowa- Zdroju na bezę. No pewnie, że chcemy!

Wsiadłyśmy w auto i pojechałyśmy.


W Bohemie w Domu Zdrojowym było całkiem pusto. Nie miałyśmy problemu z wyborem, bo przecież tu zawsze zamawia się bezę. Najlepszą jaką jadłam. Do niej zamówiłyśmy po dzbanuszku aromatycznej herbaty i zasiadłyśmy.

Tak po prostu. Zapadłyśmy w fotele i spędzałyśmy czas jak dwanaście lat temu. Niespiesznie delektowałyśmy się słodkim ciastem i sączyłyśmy herbatę. I rozmawiałyśmy, rozmawiałyśmy i nie mogłyśmy się nagadać. Bo wygląda na to, ze rozmowa w kawiarni, to zupełnie inna jakość niż rozmowa przy domowym cieście i herbacie w domowym zaciszu.


Kawiarnia nadaje rozmowie jakiegoś nieuchwytnego klimatu, odświętności i sama nie wiem czego.

I chociaż mogłybyśmy tak naprawdę zabrać bezę na wynos, zjeść ją w domu, pijąc herbatę w pięknych filiżankach, to… byłoby to zupełnie coś innego.

A o czym rozmawiałyśmy? O potrzebie codziennej porannej rutyny, swoistych rytuałach, które porządkują poranek. O spontaniczności i jej ograniczeniach, o planowaniu …

I o mnóstwie innych sprawach, o których rozmawiają ze sobą przyjaciółki. Matka i córka.


11 komentarzy:

 1. Kawiarnie mają swój niezaprzeczalny klimat. Muszę się do jakiejś wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę pamiętał: zjeść bezę w Bohemie.
  Aniu, serdecznie gratuluję możliwości takiego spędzenia czasu ze swoim dzieckiem! Nie każdemu to się udaje.
  Tematy rozmów skojarzyły mi się z książką polskiej filozofki Jolanty Brach-Czajny „Szczeliny istnienia”. Jest o filozofii codzienności, czyli takiej zwykłej, dotyczącej każdego z nas, także wtedy, gdy drepczemy wokół spraw codziennych. Chociaż łatwą ta lektura nie jest.
  Krzysiek G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem wdzięczna losowi i sobie sprzed 30 lat, że uniknęłam rażących błędów wychowawczych i wychowałyśmy się nawzajem na przyjaciółki.

   Usuń
 3. Pięknie jest tak rozmawiać na luzie, czyż nie piękniejszy byłby świat gdyby zamiast skakać sobie do oczu miło rozmawiać i smakować podane ciasto. Ja bardzo dawno temu już nawet nie pamiętam kiedy to było. Za każdym razem o propozycji wyjścia do kawiarni zaraz przeliczałam ile to byłoby filiżanek kawy w domu. A teraz nawet jak nie mam z kim pójść to idę sama chwilę posiedzieć popatrzeć na uśmiechnięte twarze. Miłych spotkań z rodziną i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj znam to, jakże cieszę się, że już nie muszę przeliczać i liczyć każdą złotówkę.

   Usuń
  2. A ja się zastanawiam, czy, a jeśli tak to kiedy i jakie błędy zrobiłem...
   Krzysiek G.

   Usuń
  3. Najczęstszym błędem nas rodziców jest złe gospodarowanie czasem. Albo dajemy go za mało, albo poświęcamy cały, zapominając o sobie.

   Usuń
 4. To takie małe rytuały jak te, spędzanie czasu razem przy kawie i cieście, sprawiają, że życie nabiera smaku. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham pobyty w kawiarni i zawsze gdy tylko mam taką możliwość, to tam wpadam. Nawet i bez towarzystwa, sama świetnie tam spędzam czas, przy książce, pysznej kawie i ciastku. Najchętniej chodzę do takich kawiarni, w których są regały z książkami :)) Mam taką swoją ulubioną sieciówkę, gdzie jest niesamowity klimat, ogromne regały z książkami na całych ścianach, mnóstwo drewna, piękny bar, stare wygodne fotele, każdy inny... aż nie chce się wychodzić :))
  Cudnie, że masz możliwość z córcią spędzać taki miły czas, mam podobnie i kocham te chwile całą sobą :))
  Pozdrawiam serdecznie, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zdarza się samej przesiadywać w kawiarniach i chłonąć klimat miejsca.

   Usuń